Logopedzi w SP2 MAŁY DEMOSTENES - KONKURS LOGOPEDYCZNY Konkurs logopedyczno-plastyczny III 2016

Kącik logopedy

MAŁY DEMOSTENES - KONKURS LOGOPEDYCZNY

Demostenes (gr. Δημοσθένης  384322 p.n.e.) był największym mówcą starożytnej Grecji, ateńskim obrońcą demokracji,  logografem sądowym (pisał na zamówienie teksty do sądu dla swoich klientów). W młodości nie rokował wielkich nadziei jako mówca, gdyż jąkał się, seplenił, miał słabe płuca, a dodatkowo garbił się i podczas mówienia podnosił oraz opuszczał jedno ramię.

Pod względem stylistycznym mowy Demostenesa nie mają sobie równych w całej literaturze krasomówczej świata, a znawców zachwyca ich artystyczna konstrukcja, niezwykła harmonia całości, bogactwo słownictwa, dobór i muzyka wyrazów, jędrność, zwartość i wyrazistość wypowiedzi.

Wzorując się na greckim mistrzu retoryki uczniowie klas III, IV i V mogli zmierzyć się w trudnej sztuce pięknego i logicznego mówienia uczestnicząc w logopedycznym konkursie pt. „Mały Demostenes”.

Uczestnicy mieli do wykonania cztery zadania:

1. Autoprezentacja.
  2. Recytacja wiersza„Moja wymarzona podróż”  M.Zielińskiej lub „Żuczek i żabki”  H.Ożogowskiej.
  3. Moim zdaniem … -  (trzyminutowe wystąpienie na wybrany temat z  możliwością korzystania z przygotowanych przez siebie pomocy i materiałów w postaci plansz, plakatów, zdjęć, rekwizytów):

Przyjaźń to wielki skarb.

Moją pasją jest …

W naszej szkole jest wesoło.

Rodzina jest dla mnie najważniejsza.

1. Rozwiń myśl - spontaniczna odpowiedź na wylosowane zagadnienie

Najlepszym krasomówcą okazał się Mateusz Kobierecki, który swoim wystąpieniem o rodzinie oraz wyjaśnieniem zdania „Człowiek powinien być odpowiedzialny” przekonał, a nawet wzruszył zespół arbitrów.

Czwartek 25.04.2024