FORMY TERAPII W SP2 ZA PAN BRAT Z ORTOGRAFIĄ TERAPIA RĘKI W SP2 Co warto wiedzieć o dysleksji? EEG BIOFEEDBACK Profilaktyka wad postawy

Kącik terapeutów

TERAPIA RĘKI W SP2

W naszej szkole zapewniamy pomoc terapeutów uczniom od klasy pierwszej do szóstej szkoły podstawowej. Umiejętność pisania jest procesem złożonym, wymaga od ucznia prawidłowo rozwiniętej motoryki małej i dużej, wykorzystania płynnej pracy oczu, prawidłowej koordynacji, zwłaszcza oczu i rąk, oraz łatwego odbioru informacji słuchowych. Dla wielu uczniów czynność ta jest trudna do opanowania, a konsekwencją tego są różnego rodzaju trudności w nauce szkolnej. Zaburzenia graficzne, które nie są poddane terapii, mają tendencję do narastania wraz z wiekiem uczniów. Przezwyciężenie trudności w nauce pisania dokonuje się w różny sposób, zależnie od ich charakteru i przyczyn, które je wywołują.

Pomoc pedagogiczna z istoty swej jest długotrwała, ukierunkowana na stymulowanie rozwoju i usprawnianie nieprawidłowo rozwijających

się funkcji. Często w zajęciach uczestniczą dzieci, u których mamy do czynienia ze sprzężonymi zaburzeniami kilku funkcji. W wielu przypadkach pracę terapeutyczną powinno prowadzić się przez cały okres edukacji szkolnej.

Cel zajęć - Zmniejszenie zniekształceń pisma wynikających z zaburzeń funkcji percepcyjno-motorycznych (motoryki rąk, funkcji wzrokowych i koordynacji wzrokowo-ruchowej) w wyniku intensywnych ćwiczeń.

Cele szczegółowe:

- usprawnianie poziomu graficznego rysunku i pisma;
- korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych koniecznych

podczas pisania;.

- wdrożenie do prawidłowego trzymania przyborów do pisania;

- wyrabianie nawyku stałej kontroli estetyki pisania;.
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki rąk;
- doskonalenie umiejętności wykonywania zadań zgodnie z poleceniem;

- rozbudzenie orientacji przestrzennej,

- poprawa koncentracji uwagi,

- efektywne prezentowanie swojej wiedzy w formie pisemnej,

- sprawne komunikowanie się za pomocą pisma,

- poprawa ogólnych procesów uczenia.

Najważniejszym wynikiem dla ucznia, uczestnika zajęć, będzie zmniejszenie zniekształceń pisma oraz usprawnienie motoryki rąk. Stworzy to uczniom dysgraficznym możliwości rozwoju, efektywnego prezentowania swojej wiedzy w formie pisemnej, skutecznego, sprawnego komunikowania się za pomocą pisma, poprawę ogólnych procesów uczenia. Udział w zajęciach terapeutycznych pozwoli na zminimalizowanie negatywnego wpływu dysgrafii na postępy w nauce, rozwinięcie u uczniów spostrzegawczości, percepcji i pamięci słuchowej, poprawa koncentracji uwagi u uczniów.

Terapię ręki rozpoczną uczniowie od motoryki dużej, następnie przechodzą do ćwiczeń motoryki małej. Proces terapeutyczny dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów oraz ich tempa pracy.

Na każdych zajęciach zaplanowane są krótkie, potem coraz dłuższe, ćwiczenia z ołówkiem i długopisem oraz ćwiczenia wyrabiające koordynację wzrokowo- ruchową i sprawność nadgarstka, dłoni i palców. Do ćwiczeń tych zostaną wykorzystane zabawy konstrukcyjne, ćwiczenia manualne i techniki plastyczne: malowanie na szkle, rysowanie flamastrami na tekstyliach, wydrapywanie oryginalnym sposobem pisania i rysowania, wycinanie, wydzieranie, kalkowanie, stemplowanie, origami.

Środa 24.04.2024