Nawigacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat jej funkcjonowania, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
FORMY TERAPII W SP2 ZA PAN BRAT Z ORTOGRAFIĄ TERAPIA RĘKI W SP2 Co warto wiedzieć o dysleksji? EEG BIOFEEDBACK Profilaktyka wad postawy

Kącik terapeutów

Profilaktyka wad postawy

                                               PROFILAKTYKA WAD POSTAWY

1. Wyrabianie nawyku postawy prawidłowej przy nauce i odpoczynku.

2. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy (biurko, krzesło, ławka szkolna, oświetlenie).

3. Prawidłowe odżywianie (szkodliwe jest zarówno niedożywienie, jak i przekarmianie).

4. Dostarczenie odpowiedniej porcji ruchu, przede wszystkim zabaw i gier ruchowych na świeżym powietrzu.

5. Ograniczenie siedzącego trybu życia i wypoczynku biernego, np. oglądania telewizji, siedzenia przed komputerem itp.

6. Nieprzeciążanie dziecka nauką i pracą.

7. Zapewnienie odpowiedniej ilości i warunków snu (np. odpowiednie łóżko).

8. Zapewnienie dziecku odzieży niekrępującej ruchów oraz właściwego obuwia, dobranego pod względem wielkości i wymogów „zdrowej stopy” .

 9. W razie potrzeby należy stosować ćwiczenia korekcyjne w domu. Pamiętaj! Najlepiej ćwiczyć codziennie po 15-20 minut.

10.Wybierz dziecku  odpowiednią dla niego aktywność rekreacyjną.

                               SKUTKI WAD POSTAWY

1. Obniżenie ogólnej sprawności fizycznej.

2. Ograniczenie szybkości, wytrzymałości, zwinności i siły.

3. Zmniejszenie wydolności układu krążenia i oddychania.

4. Zmniejszenie sprawności układu ruchowego (stany przeciążeniowe doprowadzają do zmian zwyrodnieniowych).

5. Duże skrzywienia w przypadku skolioz powodują zniekształcenia w obrębie kręgosłupa i klatki piersiowej, co często prowadzi do inwalidztwa.

6. Odmienny wygląd powoduje dyskomfort psychiczny.

 Książki warte przeczytania….

  1. „Ćwiczenia korektywne z elementami rehabilitacji” pod redakcją Adama Klimka, AWF Kraków 1984
  2.  Kutzner-Kozińska M.: ”Korekcja wad postawy”
  3.  Owczarek S.: „Atlas Ćwiczeń Korekcyjnych”, WSiP, Warszawa, 1998.
  4.  Romanowska A.: „Konspekty zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej”, Korepetytor, Płock, 2000.
  5.  Tuzinek S.: „Zarys metodyki postępowania korekcyjnego”, Politechnika Radomska,

 

     POSTAWA CIAŁA

Postawą ciała nazywamy indywidualne ukształtowanie ciała i położenie poszczególnych odcinków tułowia oraz nóg w pozycji stojącej. (T. Kasperczyk, 1996). Postawę ciała po raz pierwszy możemy ocenić u dziecka, które zaczyna samodzielnie stawać. Pionizacja powoduje wytwarzanie się lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. W 2-3 roku życia dla prawidłowej postawy charakterystyczny jest wypukły brzuch i lekko zaznaczone wygięcia kręgosłupa. W okresie 4-7 lat w postawie dziecka można zauważyć większą lordozą lędźwiową i spłaszczenie brzucha. W okresie szkolnym pojawiają się 2 okresy krytyczne rozwoju postawy, kiedy powstaje najwięcej wad postawy (pod. red. W. Degi, 1968). Pierwszy okres krytyczny przypada na wiek 6-7 lat i związany jest ze zmianą trybu życia (kilkugodzinna pozycja siedząca). Drugi okres krytyczny pojawia się u dziewcząt w wieku 11-13 lat, a u chłopców w wieku 13-14 lat i związany jest ze skokiem pokwitaniowym (szybki wzrost ciała). Koniec okresu dojrzewania to ponowne kształtowanie się prawidłowej postawy, która warunkuje zdolność człowieka do wysiłku fizycznego, gdyż mięśnie i narządy wewnętrzne mają wtedy najlepsze warunki do pracy, a piękna sylwetka jest źródłem komfortu psychicznego i fizycznego. Dlatego tak ważne jest, aby już u małego dziecka kształtować nawyk prawidłowej postawy ciała, którą należy pielęgnować przez całe życie.

                                POSTAWA PRAWIDŁOWA A POSTAWA WADLIWA

Postawa prawidłowa: · głowa ustawiona wprost nad klatką piersiową, biodrami i stopami · klatka piersiowa wysklepiona ku przodowi, przy zachowaniu swobodnego oddychania · brzuch niewysunięty poza linię klatki piersiowej · plecy łagodnie wygięte, przy czym łopatki nie wystają poza linię pośladków · łagodne wygięcie w dolnym (lędźwiowym) odcinku kręgosłupa · proste nogi i prawidłowo wysklepione stopy.

Postawa wadliwa: · głowa wysunięta do przodu lub pochylona w bok · klatka piersiowa płaska, zapadnięta lub nadmiernie uwypuklona · barki wysunięte do przodu lub asymetryczne · brzuch uwypuklony, wysunięty poza linię klatki piersiowej lub obwisły · plecy zgarbione, pogłębione wygięcie w piersiowym odcinku kręgosłupa · powiększone lub pomniejszone wygięcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa · zniesienie krzywizn kręgosłupa · nieprawidłowe ukształtowanie nóg i niewłaściwe wysklepienie stóp.

                                PODZIAŁ I PRZYCZYNY POWSTAWANIA WAD POSTAWY

1. Wady wrodzone (wady, z jakimi dziecko przychodzi na świat) a. kostne (zaburzenia kostnienia, dodatkowe kręgi i żebra, kręgozmyk, wrodzony kręcz szyi i inne) b. mięśniowe (wrodzone osłabienie siły, postępujący zanik mięśni)

2. Wady nabyte: a. rozwojowe (powstałe w wyniku przebytych chorób: krzywicy, gruźlicy, choroby Scheuermanna) b. nawykowe (wynikające z warunków środowiskowych i postępowania w czynnościach życia codziennego):  siedzący tryb życia, przemieszczanie się wyłącznie za pomocą środków komunikacji , zbyt mała aktywność ruchowa , wykonywanie czynności życia codziennego w nieprawidłowych pozycjach, pochopna decyzja o zwolnieniu z lekcji w-f ,nieuczestniczenie w zajęciach gimnastyki korekcyjnej, pomimo wskazań lekarza , dieta uboga w minerały i witamin, niedobór snu , nieprawidłowe obuwie, nieodpowiednie noszenie plecaków z książkami,niewłaściwe warunki do nauki, złe oświetlenie.

                                                                RODZAJE WAD POSTAWY

Wady postawy możemy podzielić ze względu na miejsce występowania na:

Wady w obrębie kręgosłupa:

  • plecy okrągłe
  • plecy wklęsłe
  • plecy okrągło-wklęsłe
  •  plecy płaskie
  • skolioza  

Wady klatki piersiowej

  •  klatka piersiowa lejkowata  
  • klatka piersiowa kurza

Wady w obrębie nóg

  • kolana koślawe
  • kolana szpotawe
  • płaskostopie,stopa płasko-koślawa
  • stopa szpotawa
  • stopa wydrążona

Plecy okrągłe Plecy okrągłe charakteryzują się nadmiernym wygięciem kręgosłupa do tyłu. Jeśli dotyczy to tylko odcinka piersiowego, wówczas mówimy o kifozie piersiowej, gdy obejmuje cały kręgosłup - wówczas określamy to kifozą totalną. Charakterystyczne dla tej wady jest osłabienie mięśni grzbietu; głowa i barki są wysunięte w przód, łopatki odstają od płaszczyzny pleców. Mięśnie klatki piersiowej są przykurczone, co upośledza oddychanie.

Pozycje przeciwwskazane w przypadku pleców okrągłych: · Siedzenie w zapadających się fotelach i kanapach · Siedzenie z zaokrąglonymi plecami · Stanie na głowie · Jazda na rowerze z niską kierownicą · Skłony w przód · Odrabianie lekcji siedząc na krześle, umieszczonym zbyt wysoko w stosunku do blatu biurka.

Plecy wklęsłe Wada ta charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, tworząc hiperlordozę lędźwiową. W przypadku tej wady występuje również zwiększone przodopochylenie miednicy, wypięty brzuch i uwypuklenie pośladków.

 Pozycje przeciwwskazane w przypadku pleców wklęsłych: · Ćwiczenia i pozycje pogłębiające lordozę lędźwiową: kołyski, mostki, stanie na rękach, przerzuty bokiem, skłony w tył · Skoki, siad równoważny, wzmacnianie mięśni brzucha w leżeniu tyłem z nogami lekko uniesionymi nad podłoże · Gimnastyka artystyczna, akrobatyka .

Ważne jest, aby nie wykonywać nadmiernie dużo ćwiczeń, które spłaszczają pogłębioną lordozę, ponieważ zbyt spłycona lordoza jest również niekorzystna i predysponuje do bólu kręgosłupa.

Plecy płaskie. Dla wady charakterystyczne jest zmniejszenie lub całkowite zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, przez co traci on swoje właściwości amortyzujące.

Postępowanie korekcyjne: 1. Zwiększenie krzywizn kręgosłupa i jego ruchomości (pozycje lordozujące i kifotyzujące). 2. Wzmocnienie osłabionego gorsetu mięśniowego (mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków). 3. Ćwiczenia oddechowe. 4. Pływanie stylem klasycznym i delfinem. Przeciwwskazania: 1. Przeciążanie organizmu. 2. Stosowanie ćwiczeń elongacyjnych polegających na wydłużaniu kręgosłupa wzdłuż osi długiej. 3. Ćwiczenia w zwisach i przeprostach. 4. Ćwiczenia gibkościowe.

Skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) polega na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego. Odchylenie to występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Dlatego w skoliozie kręgi przemieszczają się w prawo lub lewo, pogłębia się lordoza lub kifoza oraz następuje obrót kręgów.

Pozycje przeciwwskazane w przypadku skoliozy (bocznego skrzywienia kręgosłupa): · Ćwiczenia asymetryczne (powinny być stosowane tylko po indywidualnym dobraniu ćwiczenia oraz pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty lub lekarza), natomiast samodzielnie nie należy wykonywać: rzutów jednorącz, skłonów tułowia w jedną stronę, zwisów asymetrycznych, czworakowania w jedną stronę · Jazda na hulajnodze · Ćwiczenia zwinnościowe, takie jak: mostki, przewroty, stanie na rękach, przerzuty bokiem, ćwiczenia z dźwiganiem i przenoszeniem · Długotrwałe marsze i biegi z obciążeniem, intensywne skoki i zeskoki w głąb na twarde podłoże · Dłuższe wysiłki w pozycji stojącej · Długotrwała nieprawidłowa pozycja np. podczas oglądania TV, pracy przy komputerze, odrabiania lekcji

W przypadku skoliozy zastosowanie mają ćwiczenia symetryczne stosowane w leczeniu pleców okrągłych i pleców wklęsłych

Kolana szpotawe. W wadzie tej oś podudzia tworzy z osią uda kąt rozwarty do wewnątrz. Kolana są skierowane na zewnątrz, przez co kończyny przyjmują kształt litery „O”.

Kolana koślawe. Kolana skierowane do wewnątrz, oś podudzia tworzy z osią uda kąt rozwarty na zewnątrz, podudzie jest nadmiernie oddalone od osi środkowej ciała. Kostki wewnętrzne oddalone są od siebie więcej niż 5 cm.

Pozycje przeciwwskazane w przypadku kolan koślawych: 1. Siad na piętach ze stopami i podudziami na zewnątrz, siad płotkarski 2. Pozycje rozkroczne 3. Sporty przeciążające w sposób długotrwały kończyny dolne.

 Zalecenia: 1. Jak najczęstsze odciążanie stawów kolanowych – unikanie długotrwałego stania, zmniejszenie nadwagi ciała (jeśli występuje) 2. W czasie dnia wyłączenie pozycji stojącej (możliwie w jak największym stopniu) 3. Kształtowanie nawyku prawidłowego stania i chodu 4. Zwalczanie współistniejącego płaskostopia 5. Pływanie (stylem klasycznym), jazda na rowerze, jazda konna Stopa płaska (płaskostopie) jest wadą charakteryzującą się obniżeniem łuków wysklepiających stopy. Prawidłowo zbudowana stopa dotyka podłoża trzema punktami: pietą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.

Stopa płasko – koślawa.

Charakterystyczną cechą tej wady jest spłaszczenie wysklepienia stopy i skręcenie pięty na zewnątrz. Dziecko z tą wadą zdziera obcas po stronie wewnętrznej.

 Pozycje i wysiłki przeciwwskazane w przypadku płaskostopia: · Długotrwałe stanie · Biegi i skoki na twardym podłożu · Wysiłki długotrwałe prowadzące do przemęczania mięśni wysklepiających stopy · Noszenie zbyt ciasnych butów · Chodzenie po gładkich nawierzchniach (dywan, śliska podłoga) bez obuwia.

  • Zalecane jest: · Chodzenie boso po miękkim, nierównym podłożu (piasek, trawa) · Zapewnienie stopie możliwie obszernych nieskrępowanych ruchów · Noszenie odpowiedniego obuwia: o odpowiedniej wielkości uwzględniającej wydłużanie się stopy przy obciążeniu, z szerokim przodem umożliwiającym ruchy palców, o sztywnym zapiętkiem umożliwiającym ruchy palców, o wygodnym, szerokim i niezbyt wysokim obcasem, z wierzchem, który nie uciska stopy z wysoką cholewką stabilizującą staw skokowy (zwłaszcza u małych dzieci)

                                                               Przygotowanie i opracowanie materiałów edukacyjno-szkoleniowych

                                                                                               mgr Aneta Rosłoń-Nowak

Sobota 30.03.2024

Sobota 30.03.2024

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
E-mail szkoły: sp2@blonie.pl
Informacja e-mail: sp2@blonie.pl
Telefon: 22 7253260; adres do e-Doręczeń: AE:PL-35874-66299-JJRRI-25
Adres szkoły: ul. Narutowicza 21; 05-870 Błonie
Poland