Regulamin X Powiatowego Konkursu Ortograficznego 2023 Wyniki X Powiatowego Konnkursu Ortograficznego - artykuł w BIS-ie VI 2023 REGULAMIN XI (2024) POWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

Konkursy powiatowe

Wyniki X Powiatowego Konnkursu Ortograficznego - artykuł w BIS-ie VI 2023

W jednym z wywiadów profesor Jan Miodek powiedział: „ Język polski ma ortografię o jakieś sto razy łatwiejszą niż inne języki świata”. Gdyby spytać przeciętnego Polaka, czy podpisuje się pod tymi słowami, zapewne nie wszyscy byliby na to gotowi. Większość naszych rodaków uważa, że rodzima ortografia wcale nie jest taka prosta. Tak sądzi większość, ale na pewno nie uczestnicy X Powiatowego Konkursu Ortograficznego, którzy 19 maja 2023 przystąpili do kolejnych ortograficznych zmagań organizowanych przez działające przy SP2 w Błoniu Stowarzyszenie O UŚMIECH UCZNIA. Wzięło w nim udział tym razem 175 uczniów, którzy wcześniej z powodzeniem przebrnęli przez szkolne eliminacje, z 16 szkół powiatu warszawskiego zachodniego (SP1, SP2, SP3, SP4 w Błoniu, Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Hilaris w Błoniu, Szkoła Podstawowa Kolumbus z Oddziałami Dwujęzycznymi, SP w Bieniewicach, SP1, SP2 w Ożarowie Maz., SP w Płochocinie, SP w Święcicach, SP w Duchnicach, SP im. W. Pallottiego w Ożarowie Maz., SP w Borzęcinie, SP w Koczargach, SP w Lesznie). Konkurs – podobnie jak w poprzednich latach - odbył się w trzech grupach wiekowych (klasy IV, klasy V-VI i klasy VII-VIII); każda z grup pisała przygotowane dla niej dyktando, które tym razem tematycznie dotyczyło powstania styczniowego. Tematyka dyktanda wynikała z faktu, że konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Wokół Powstania Styczniowego” realizowanego w ramach jednego z programów Ministerstwa Obrony Narodowej z okazji 160 rocznicy zrywu niepodległościowego z 1863r.

Nagrodzono 48 uczniów  (5 laureatów I miejsca, 11 laureatów II miejsca, 11 laureatów III miejsca). Przyznano także 5 wyróżnień i  16 nagród za wynik dobry. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe długopisy. Laureaci poza nagrodami rzeczowymi (książki, gry, torby literackie, kalendarze, statuetki) otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich, ponieważ konkurs znajduje się w kuratoryjnym wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych.

14 czerwca w sali konferencyjnej Centrum Kultury (dziękujemy za gościnę!) odbyło się uroczyste zakończenie konkursu i rozdanie nagród jego laureatom. W spotkaniu wzięli udział: Romuald Reszka, członek Zarządu powiatu warszawskiego zachodniego oraz Urszula Tkacz, Naczelnik Wydziału Oświaty gminy Błonie.

I miejsce zdobyli: M. Wasilewska (SP 3 w Błoniu), N. Pietraszewska (SP Duchnice), E. Zielińska (SP1 Ożarów Maz.), W. Kaczmarek (SP1 w Ożarowie Maz.), Sz. Krogulec (SP2 w Błoniu).

II miejsce uzyskali: G. Suski (SP1 Ożarów Maz.), A. Sierpińska (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie), M. Chyłek (SP1 Błonie), J. Jurczak (SP3 Błonie), K. Michałowska (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie), A. Jedlińska i M. Zwolińska z SP1 w Ożarowie, Z. Chmurska (SP w Koczargach), M. Lewandowska (SP2 w Błoniu), Z. Tyniec (SP2 w Ożarowie Maz.), Ł. Zatyka (SP w Święcicach).

Laureatami III miejsca zostali: Maja Tracz (SP1 Błonie), P. Sobiecki (SP w Bieniewicach), M. Zelik (SP w Święcicach), A. Fedoryk (SP w Płochocinie), M. Zientara (SP w Lesznie), Sz. Zagawa (SP w Duchnicach), I. Mika i T. Jodłowski (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie), K. Bednarska (SP1 w Ożarowie Maz.), A. Trela i M. Pyszlak (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie).

Wyróżnienia trafiły do: J. Rudnickiego (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie), Z. Stępińskiej (SP3 Błonie), K. Kaczmarka (SP1 w Ożarowie Maz.), M. Zaleskiej (SP w Bieniewicach), K. Kacprzak (SP Hilaris).

Ostatnia nagrodzona grupa uczniów uzyskała wynik „dobry”. Nagrody w tej kategorii uzyskali: D. Sidor (SP Kolumbus w Błoniu), A. Nowak (SP w Borzęcinie), K. Bielawski, S. Zielińska (SP im. W. Pallottiego w Ożarowie),  Z. Janowska i Z. Krzyżak (SP2 Błonie), M. Dunal (SP w Borzęcinie), G. Bełch (SP w Bieniewicach), M. Klimczyk (SP Hilaris), B. Wieczorek, W. Janowska, R. Krysiak (SP1 Ożarów Maz.), J. Suska, H. Orłowska (SP2 w Błoniu), P. Bogucka (SP w Koczargach), H. Adamska (SP Hilaris)

Organizacja konkursu możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej, powiatu warszawskiego zachodniego, gminy Błonie i gminy Ożarów Mazowiecki – DZIĘKUJEMY! Podziękowania składamy także NAUCZYCIELOM, którzy przygotowywali uczniów do konkursu, zasiadali w komisjach konkursowych i sprawdzali dyktanda. Gratulujemy wszystkim uczestnikom ortograficznych zmagań, w tym zwłaszcza nagrodzonym, którzy najlepiej wykorzystali znajomość zawiłości polskiej ortografii. Wszystkich zachęcamy do pracy nad poprawnością językową i do udziału w konkursowych zmaganiach za rok!

Czwartek 28.03.2024