Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka NASZ ZARZĄD - ROK SZKOLNY 2014/2015 Samorząd 2015-2016 Samorząd - 2016/2017

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka

Każdy z uczniów ma prawo do realizacji swoich pomysłów. Samorząd uczniowski jest po to, by umożliwić korzystanie z tego prawa

Samorząd szkolny to jeden z organów szkoły, wspólnota wszystkich uczniów uczęszczających  do SP2. Funkcjonuje w oparciu o system demokratyczny. Jego główne zadanie to przede wszystkim reprezentowanie uczniów w stosunku do nauczycieli, rady rodziców i innych pracowników szkoły.

Uprawnienia samorządu szkolnego zostały zawarte w art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku.

Są to następujące prawa:

• reprezentowanie wobec rady rodziców, rady pedagogicznej a także dyrektora stanowiska środowiska uczniowskiego z kwestiach istotnych dla szkoły a szczególnie związanych z respektowaniem elementarnych praw uczniów, w tym:
  • prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;  prawo do jawnej, umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
  • realizacja inicjatyw urozmaicających życie szkolne;
  • prowadzenie szkolnej gazety;
  • podejmowanie i koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, zawodów sportowych i imprez rozrywkowych na terenie szkoły po uprzednich uzgodnieniach z dyrektorem;
  • wybór opiekuna samorządu spośród nauczycieli;
  • opiniowanie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, programu wychowawczego szkoły,
  • wprowadzenia lub zniesienia obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.

Aby samorząd uczniowski działał sprawnie, trzeba wyłonić jego władze, czyli przedstawicieli uczniów, którzy będą działać w imieniu kolegów i reprezentować ich interesy wobec władz szkolnych.

Wybory do władz samorządu szkolnego są przeprowadzane zgodnie z zasadami demokracji, są:

• wolne,
  • równe,
  • tajne,
  • bezpośrednie.

Poniedziałek 25.09.2017

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
E-mail szkoły: sp2@blonie.pl
Informacja e-mail: sp2@blonie.pl