Kl. IA - wych. Janina Małyszko / Katarzyna Szypszak Powitanie wiosny 2016 Przygotowania do Świąt Wielkanocnych Tekstowa podstrona Dzień Ukraiński w IIA Dzień Chłopaka Wycieczka do Puszczy Mariańskiej Przygoda z lekturą

Klasa IA

Przygoda z lekturą

Są takie książki (także lektury), które są zaproszeniem do odbycia ciekawej podróży i  wstępem do wspaniałej zabawy. Do takich właśnie należy "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów. Choć na pierwszy "rzut oka" jest niepozorna, to zabiera nas w zupełnie inny, nieznany nam świat....

W dniach 23-24 stycznia klasa 2A z dużym zaangażowaniem pracowała i brała udział w zabawach na bazie tej lektury. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem metod aktywizujących i bardzo podobały się dzieciom. Zaczęliśmy oczywiście od sprawdzenia swojej znajomości lektury na podstawie testu wyboru.

Następnie rozmawialiśmy co najbardziej podobało się dzieciom w książce, co zapamiętali najlepiej. Oglądaliśmy też ciekawą prezentację o Antarktydzie, roślinności i zwierzętach tam żyjących. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów o samych pingwinach.

Przez cały dzień obchodziliśmy Dzień Pingwina.

Każde otrzymało plansze z pingwinem. Zadaniem uczniów było nakarmić swojego pingwina. Aby to zrobić trzeba było zebrać przynajmniej 12 rybek. Rybki- były przyznawane jako punkty za poszczególne zadania. Było to bardzo dobra motywacja dla dzieci do pracy, które z chęcią wykonywały wszystkie zadania.

Zadania były podzielone wg typu edukacji- polonistyczna, matematyczna, plastyczna, dodatkowe punkty przyznawane były również za zaangażowanie i aktywność na lekcji. Dzieci pracowały samodzielnie i we własnym tempie. Po skończonych zadaniu nauczyciel sprawdzał poprawność wykonanego zadania i przydzielał odpowiednią ilość punktów, zgodnie z przydziałem do zadania. Dzięki czemu przez cały czas uczniowie utrzymywali swoje zainteresowanie i angażowali się w realizację poszczególnych działań.

CZEŚĆ  MATEMATYCZNA obejmowała rozwiązywanie zadań tekstowych związanych tematycznie z pingwinami. Przy okazji ćwiczyliśmy mnożenie oraz dodawanie.

Część polonistyczna podzielona była na 2 zadania. Zadanie pierwsze polegało na tym, aby wybrać i przepisac do zeszytu  prawdziwe zdania o pingwinach. Wykonując zadanie 2., dzieci musiały uważnie przeczytać tekst o pingwinach i Antarktydzie, a następnie napisać odpowiedzi na pytania do tekstu.

Przez cały czas uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pracowali w skupieniu. Widoczna była wielka radość i satysfakcja z otrzymanych punktów- rybek.  Każdy także pięknie pomalował i ozdobił swojego pingwinka.

CZĘŚĆ PLASTYCZNA

Wykonaliśmy też dwie prace plastyczno- techniczne. Dzieci malowały farbami krainę pingwinów- Moje wyobrażenie o Antarktydzie.

A także zrobiliśmy swoją własną, przestrzenną Antarktydę. Każdy z uczniów wykonał swojego pingwinka z wydmuszki po jajkach.

Na koniec zajęć nastąpiło podsumowanie i sumowanie punktów. Wszyscy uczniowie otrzymali dobre oceny za pracę i zaangażowanie. Następnego dnia dalej bawiliśmy się i uczyliśmy o pingwinach i Antarktydzie.

Każdy miał za zadanie wcielić się w pingwina żyjącego na biegunie południowym i napisać list z Antarktydy do dziecka z naszej klasy, aby opowiedzieć o sobie i swoim życiu w krainie lodu. Dzieci losowały siebie nawzajem, do kogo będą pisać swój list. Po przypomnieniu podstawowych zasad pisania listów, dzieci (jako pingwiny) samodzielnie pisały listy w zeszytach. Mogły wymyśleć jakim są gatunkiem pingwina, jak nazywają się, co lubią robić itd.  Po napisaniu tekstów, nauczyciel sprawdzał ich poprawność, a następnie dzieci przepisywały je na tematyczną papeterię, aby móc wręczyć koledze/koleżance.

Robiliśmy też kolejną pracę plastyczną ,techniką - origami kołowego- PINGWINKI.

Wszystkim dzieciom bardzo spodobała się książka i wiele nauczyły się o pingwinach i Antarktydzie, pracując w sposób aktywny na tych lekcjach.

Wtorek 16.04.2024