Logopedzi w SP2 MAŁY DEMOSTENES - KONKURS LOGOPEDYCZNY Konkurs logopedyczno-plastyczny III 2016

Kącik logopedy

Logopedzi w SP2

W roku szkolnym 2018/19 terapię logopedyczną dla uczniów z zaburzeniami mowy prowadzą panie:

• Aneta Głuszczak
  • Marzena Żakowska

ZADANIA LOGOPEDY SZKOLNEGO:

• diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy uczniów;
  • prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla uczniów i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
  • podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
  • wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

PODSTAWOWE CELE TERAPII LOGOPEDYCZNEJ:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez eliminowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.
  • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  • Doskonalenie wymowy i korygowanie wad wymowy.
  • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
  • Rozwijanie umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi w poprawnej formie gramatycznej, płynnie i wyraźnie.
  • Wzbogacanie słownika.
  • Zachęcanie uczniów do twórczej aktywności słownej.

Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie terapii logopedycznej jest warunkiem osiągania sukcesów w szkole, szczególnie w nauce pisania i czytania. Pozwala uniknąć zaburzeń zachowania i przeciwdziała pogłębianiu się wad wymowy. Dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzą zeszyty dokumentujące przebieg terapii.

Spotkania z logopedą zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu, ale dla pozytywnych efektów terapii bardzo ważne są systematyczne ćwiczenia w domu.

Zachęcamy rodziców do współpracy, jeśli zrodzą się jakieś wątpliwości można wpisać informacje w zeszycie do zajęć logopedycznych, istnieje także możliwość spotkania w gabinecie (sale 39 i 40). Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:  22 7253260 w. 21 w godz. 9.30-14.30.

Jesteśmy pewni, że nasza współpraca przyniesie pożądane rezultaty.

Wtorek 19.03.2024