Warto przeczytać i posłuchać! DARMOWE PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA - informacja MEN Reforma edukacji w pigułce - co to oznacza dla SP2? Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Kącik rodziców

Reforma edukacji w pigułce - co to oznacza dla SP2?

W związku z wdrażaniem reformy oświaty od września czeka nas wszystkich - dzieci, rodziców, nauczycieli - wiele zmian. Sieć szkolna w Błoniu musi zostać dostosowana do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z podjętą 13 lutego 2017r. przez Radę Miejską uchwałą w naszym mieście będą 4 ośmioklasowe szkoły podstawowe: dotychczasowa SP1 i nasza SP2, SP3 (powstała z przekształconego Gimnazjum Nr 1) oraz SP4 (powstała z przekształconego Gimnazjum Nr 4). Zespół Szkół w Bieniewicach w trybie ustawowym przekształci się w 8-letnią Szkołę Podstawową w Bieniewicach.

Powstanie 4 szkół podstawowych zamiast dotychczasowych dwóch oznacza zmiany obwodów szkolnych. We wrześniu nabór do I klasy dotyczyć już będzie wszystkich 4 placówek - zgodnie z nowymi rejonami. W naszej szkole planowane jest utworzenie 3 klas pierwszych, w tym jednej klasy integracyjnej. Wszystko wskazuje na to, że będą to klasy składające się z ok. 20 uczniów. 25 marca 2017r. odbędzie się spotkanie informacyjne dla naszych przyszłorocznych pierwszoklasistów i ich rodziców.

Wprowadzenie reformy oświaty oznacza też zmiany dla dzieci, które już są uczniami. Dwie spośród tegorocznych klas szóstych i dwie tegoroczne klasy trzecie od września będą się uczyć w SP4. O tym, które to będą klasy, zdecyduje do końca marca dyrektor szkoły. Uczniowie przejdą do nowej szkoły zespołami klasowymi, w SP4 otrzymają nowych wychowawców, uczyć ich będą nauczyciele tam zatrudnieni. Taka sytuacja będzie miała miejsce także w kolejnych 2 latach, przy zmiennej liczbie przechodzących do SP4 klas.

Klasy I, IV i VII kształcone będą zgodnie z nową podstawą programową, pozostałe według starej podstawy. W klasie VII pojawią się nowe przedmioty, np. biologia, geografia, fizyka, chemia... Zgodnie z reformą dopiero w klasie siódmej planowane jest wprowadzenie drugiego jezyka obcego; w SP2 od wielu lat dzieci uczą się 2 języków obcych od klasy czwartej; staramy się o utrzymanie tego stanu rzeczy; decyzja należeć będzie do Organu Prowadzącego szkołę. Część zmian nie będzie dla nas nowością, np. wprowadzane przez reformę programowanie w naszej szkole funkcjonuje już od kilku lat. Trwają przygotowania do przystosowania jednej z sal do nauczania fizyki i chemii. Nie będzie żadanych problemów z wprowadzeniem biologii i geografii - mamy bardzo dużo pomocy do nauki tych przedmiotów, a uczące obecnie przyrody nauczycielki - przygotowanie do ich nauczania. Mogę też zapewnić, że wszyscy nauczyciele "przedmiotowcy" SP2 mają ukończone studia uprawniające do pracy we wszystkich typach szkół, nie będzie więc problemu z prowadzeniem takich zajęć, jak np. język polski, matematyka, historia, WOS... W naszej szkole  pozostaną też nauczyciele specjaliści: logopedzi, terapeuci, nauczyciele wspomagający; będą więc prowadzone - jak dotychczas - wszystkie formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nie planujemy też żadnych ograniczeń w pracy biblioteki szkolnej i  świetlicy.

Nie uda się w roku szkolnym 2017/18 zlikwidować dwuzmianowości w klasach I-III; pełna jednozmianowość dla wszystkich dzieci to kwestia kilku lat. Przypominam też, że - zgodnie z ubiegłoroczną decyzją władz gminy Błonie - "po drodze" czeka nas jeszcze jedna duża zmiana - prawdopodobnie w 2019 lub 2020 roku rozpocznie się budowa nowej, nowoczesnej sali gimnastycznej!

W następnym roku szkolnym wszystkie dzieci - według zapewnień MEN - otrzymają bezpłatnie podręczniki i ćwiczenia. Podręczniki, tak jak dotychczas, wypożyczane będą uczniom na dany rok szkolny i następnie przekazywane kolejnemu rocznikowi.

W tym roku klasy szóste nie mają już obowiązkowego sprawdzianu; egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego czekają uczniów z tego rocznika za dwa lata, kiedy kończyć będą klasę ósmą. Wyniki tego sprawdzianu będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich, która wówczas obejmie zarówno uczniów kończących 8-klasową szkołę podstawową, jak również ostatni rocznik gimnazjalstów. Przyszłoroczni czwartoklasiści - uczeni już zgodnie z nową podstawą - będą po ósmej klasie zdawać egzaminy z 4 przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka obcego i jednego spośród wybranych przedmiotów przyrodniczych (np. geografia, biologia) lub historii.

Przed nami wiele wyzwań. Mogę jednak zapewnić, że na pewno sobie z nimi poradzimy, mając na względzie przede wszystkim dobro naszych uczniów.

Aldona Cyranowicz

Proszę o zapoznanie się z uchwałą Rady Miejskiej dostosowującej sieć szkolną do nowego ustroju szkolnego:

Uchwala_248-2_podpisana.pdf

Czwartek 18.04.2024