Konkursy szkolne

Konkurs Kaligaraficzny 2020

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy całą społeczność szkolną: uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców do udziału w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym.

Cele konkursu:

• rozpowszechnianie sztuki kaligrafii wśród dzieci, młodzieży i dorosłych
  • rozwijanie umiejętności pięknego pisania
  • rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego
  • uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego
  • promowanie czytelnictwa, w tym czytania dzieł Janusza Korczaka
  • rozwijanie zainteresowań i talentów

Kategorie wiekowe:

·         I kategoria – uczniowie klas II-III

II kategoria - uczniowie klas IV-VI

III kategoria – uczniowie klas VII - VIII

IV kategoria – dorośli

Zadaniem uczestników będzie bezbłędne i bardzo staranne przepisanie fragmentu wybranego utworu naszego patrona Janusza Korczaka (o określonej długości, różnej dla poszczególnych kategorii). Wybrany tekst należy napisać piórem lub długopisem (czarny lub granatowy atrament lub wkład) na kartce formatu A3 lub A4 jednostronnie. Prace pisane cienkopisami, długopisami zmywalnymi, mazakami  nie będą brane pod uwagę. Prace mogą być ozdobione (inicjałami, iluminacjami lub bordiurami) – do ich wykonania można użyć kolorowych pisaków. Zabronione jest korzystanie z korektorów.

Kryteria oceny prac:

• Poprawność graficzna, ortograficzna i interpunkcyjna
  • płynność pisma,
  • sposób łączenia liter oraz ich kształt
  • utrzymanie się w liniaturze
  • staranność
  • ogólny efekt estetyczny.

Szczegóły:

1. Konkurs składa się z 2 etapów.
  2. W I etapie wszyscy chętni uczniowie/dorośli przepisują w domu fragment z wybranego utworu Janusza Korczaka.
    długość tekstu:

Klasy II-III – 40-45 słów, papier w 3 linie

Klasy IV-VI – 65-75 słów, papier w jedną linię

Klasy VII-VIII – 80-90 słów, papier w jedną linię

Dorośli – 100 – 110 słów, papier gładki

3. Dla najlepszych w poszczególnych kategoriach odbędzie się II etap, mający na celu wyłonienie Szkolnych Mistrzów Kaligrafii. Zakwalifikowane osoby będą miały za zadanie przepisanie w określonym czasie (pół godziny) podanego krótkiego tekstu. II etap odbędzie się w szkole.

Terminy:

I etap konkursu trwa od 20 do 31 stycznia. Do tej daty należy dostarczyć do szkoły (do sekretariatu) w kopercie lub koszulce napisany i podpisany tekst (imię, nazwisko, klasa; w przypadku dorosłych imię, nazwisko. Musi być też podany tytuł utworu J. Korczaka, z którego pochodzi fragment). Wyniki I etapu zostaną ogłoszone do dnia 4 lutego.

II etap konkursu odbędzie się 5 lub 6 lutego 2020r. Uroczyste zakończenie konkursu nastąpi po feriach.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Sobota 20.04.2024