Konkursy szkolne

Wymagania do konkursu mitologicznego

PRZED KONKURSEM MITOLOGICZNYM - WYMAGANIA

1. Jak powstał świat według mitologii greckiej?

2. Jak powstał człowiek według starożytnych Greków?

3. Jak byli przedstawiani bogowie greccy, w czym byli podobni do ludzi, a czym się różnili?

4. Gdzie mieszkali bogowie greccy, czym się żywili?

5. Jak doszło do wojny trojańskiej, ile ona trwała, kto brał w niej udział, jak się zakończyła?

6. Mitologiczne i współczesne znaczenie słów: ambrozja, nektar, ocean, cerber, labirynt, Pegaz, narcyz, echo

7. Znaczenie i pochodzenie związków frazeologicznych: syzyfowa praca, pięta Achillesa, olimpijski spokój, paniczny strach, nić Ariadny, biały kruk, puszka Pandory, stajnia Augiasza, Ikarowe loty, cierpieć męki Tantala, między Scyllą i Charybdą, koń trojański, jabłko niezgody, szata Dejaniry.

8. Kim byli, czym się opiekowali główni bogowie greccy, ich atrybuty - Zeus, Hades, Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Atena,  Afrodyta, Hermes, Artemida, Helios, Hefajstos, Dionizos

10. Wymagana znajomość mitów:

a)   o  stworzeniu świata

b) o Prometeuszu

c) o Syzyfie

d) o Tantalu

e) o Dedalu i Ikarze

f) o Odyseuszu

g) o Tezeuszu

h) o Europie

i) o Heraklesie

j) O Orfeuszu i Eurydyce

k) o Demeter i Korze

11. Jak Grecy tłumaczyli zmiany pór roku, pochodzenie narcyza, strumienia Kyane?

12. Co to (lub kto to): Minotaur, Sfinks, syreny, centaur, Amazonki, Hydra, cyklop, faun, Cerber, Charon, Scylla, Charybda?

Piątek 19.04.2024