Nawigacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat jej funkcjonowania, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
FORMY TERAPII W SP2 ZA PAN BRAT Z ORTOGRAFIĄ TERAPIA RĘKI W SP2 Co warto wiedzieć o dysleksji? EEG BIOFEEDBACK Profilaktyka wad postawy

Kącik terapeutów

EEG BIOFEEDBACK

      1. Co to jest EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback (neurobiofeedback) jest nowoczesną metodą trenowania mózgu, która umożliwia zmianę charakterystyk własnych fal mózgowych poprzez korzystanie z otrzymanych zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Osoba trenująca poprzez aktywny udział w treningu, uczy się modyfikować wzorzec fal mózgowych.

  2. Jakie były początki zastosowania tej metody?

Metoda ta została opracowana przez naukowców z amerykańskiego ośrodka lotów kosmicznych NASA. Oparta jest na biologicznym sprzężeniu zwrotnym. Służy do doskonalenia zdolności psychicznych astronautów i pilotów, którzy muszą skutecznie wykonywać swoje  zadania i pracować w warunkach ogromnego stresu.

Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, profesor B. Sterman, licznymi badaniami i testami udowodnił skuteczność metody Biofeedback, która wkrótce została wprowadzona do medycyny klinicznej. Tak więc już od ponad czterdziestu lat Biofeedback stosowany jest w Stanach Zjednoczonych i całej Europie Zachodniej, gdzie działa kilka tysięcy specjalizujących się w tej metodzie ośrodków.

W Polsce pierwsze szkolenie zapoznające z metodą Biofeedback odbyło się w 2001 roku i od tego czasu powstaje coraz więcej ośrodków rehabilitacyjnych, klinik neurologicznych i psychiatrycznych oraz gabinetów prywatnych, w których stosuje się metodę Biofeedback.

W naszej szkole zajęcia EEG Biofeedback odbywają się od września 2011 roku. Uczestniczyło w nich już około 90 uczniów (stan na styczeń 2015 r.).

3.    Jak przebiega trening?

Dziecko siedzi na fotelu w wygodnej, wybranej przez siebie pozycji. Zwrócone jest twarzą w stronę monitora, na którym emitowane są wideogry. Przebieg gry jest zobrazowanym przebiegiem fal mózgowych trenowanego.    

Terapeuta zakłada trenowanemu na głowę jedną elektrodę oraz dwie elektrody uszne. Są one przytwierdzone żelem, który utrzymuje je na głowie, ale również ma funkcje przewodzenia. 

Zadaniem dziecka jest dążenie do osiągnięcia jak najlepszych wyników gry, głównie za pomocą siły swojej woli (skupienia uwagi bądź odprężenia). Dynamika gry sygnalizuje, kiedy praca mózgu jest dobra (w tym momencie następuje sprzężenie zwrotne).

Terapeuta, korzystając z programu komputerowego, śledzi pracę fal mózgowych trenowanego, promując fale pożądane przy jednoczesnej redukcji fal niekorzystnych. Wyniki całej sesji zapisywane są w bazie danych uczestnika.

Jedna sesja treningowa trwa od 45 do 60 minut. Składa się zazwyczaj z dziesięciu rund trwających od 2 do 3 minut.

Program treningu dla każdego dziecka ustalany jest indywidualnie.

  1. Dla kogo jest przeznaczony EEG Biofeedback?

Terapia Biofeedback ma szerokie zastosowanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Trening polecany jest zarówno dla ludzi zdrowych, jak i chorych, u których w wielu przypadkach następuje poprawa stanu zdrowia bez konieczności stosowania środków farmakologicznych.

Wskazaniem do terapii mogą być:

  • trudności w koncentracji uwagi;
  • trudności w zakresie emocji: agresja, silne reakcje stresowe, depresja, zaburzenia lękowe;
  • nadpobudliwość psychoruchowa;
  • trudności szkolne: dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia;
  • obniżona motywacja;
  • przewlekłe bóle głowy;
  • zaburzenia snu;
  • zaburzenia mowy (jąkanie się);
  • zespół chronicznego zmęczenia;
  • tiki;
  • zaniżona samoocena i niska pewność siebie.

W naszej szkole na wniosek wychowawcy i za zgodą rodziców terapią EEG Biofeedback  może być objęty każdy uczeń, posiadający aktualny opis badania EEG lub QEEG, mający problemy z koncentracją uwagi, nadruchliwością czy panowaniem nad swoimi emocjami.

W kwalifikacji na zajęcia pierwszeństwo mają dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, w której zajęcia EEG Biofeedback zapisano jako wskazanie terapeutyczne.

5.  Kto nie może brać udziału w zajęciach?

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju terapii, jednak w warunkach szkolnych nie zaleca się uczestniczenia w zajęciach EEG Biofeedback osobom  z zaburzeniami neurologicznymi (np. epilepsja z silną fotowrażliwością).

6.  Jak należy przygotować się do terapii EEG Biofeedback?

Przed przystąpieniem do terapii dziecko powinno mieć wykonane pełne badanie EEG lub QEEG (mapę mózgu). Rodzic wykonuje je we własnym zakresie; warto, aby uprzedził specjalistę EEG, że jest to badanie w związku z planowanym rozpoczęciem terapii EEG Biofeedback.

7.  Czy terapia jest bezpieczna?

Biofeedback jest metodą całkowicie bezpieczną, bez skutków ubocznych. Elektrody na głowie trenującego służą tylko do pomiaru. Trenowany nie otrzymuje żadnych środków farmakologicznych.

8. Od czego zależy skuteczność metody?

Skuteczność treningów zależy od liczby godzin zajęć, ich częstotliwości oraz motywacji trenowanego do wykonywania ćwiczeń. Bardzo często dziecko doświadcza pozytywnych skutków terapii już po pierwszych zajęciach.  

 

Piątek 26.04.2024

Piątek 26.04.2024

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
E-mail szkoły: sp2@blonie.pl
Informacja e-mail: sp2@blonie.pl
Telefon: 22 7253260; adres do e-Doręczeń: AE:PL-35874-66299-JJRRI-25
Adres szkoły: ul. Narutowicza 21; 05-870 Błonie
Poland