Dnia 7 listopada 2014r. uczniowie klas III zaprezentowali w sali gimnastycznej program słowno-muzyczny przygotowany z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program był bardzo ciekawy i wspaniale zaprezentowany. Brawa dla dzieci i ich Pań - M.Boguckiej, A.Wodzyńskiej, M.Kalańskiej i M.Siedleckiej!!!
Także uczniowie klas starszych, pod opieką Pani Agnieszki Tkaczyk-Słowińskiej i Pani Katarzyny Chojnackiej przygotowali program słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości. Zobaczyliśmy go 13.11.2014r.
Więcej zdjęć w Galerii.
Przypominam, że - zgodnie z Zarządzeniem z dnia 24.09.2014r. - 10 listopada to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Tego dnia w godzinach 7.00-17.00 czynna jest świetlica szkolna.
Dyrektor szkoły
Aldona Cyranowicz
Dnia 6 listopada zakończył się IV etap Konkursu "Globalna Klasa". W tej części konkursowych zmagań uczniowie mieli przygotować prezentację tańca lub stroju pochodzących z krajów pozaeuropejskich. Tym razem jury w składzie: Aldona Cyranowicz, Ewa Samsel, Marta Gontarek nie miało problemów z przyznaniem punktów. Gratulujemy wszystkim klasom!
Więcej zdjęć w Galerii.
Klasa |
Liczba punktów |
KLASY SZÓSTE |
|
Klasa VIA |
4 |
Klasa VIB |
3 |
Klasa VIC |
1 |
Klasa VID |
2 |
Klasa VIE |
5 |
KLASY PIĄTE |
|
Klasa VA |
4 |
Klasa VB |
2 |
Klasa VC |
3 |
Klasa VD |
4 |
Klasa VE |
5 |
KLASY CZWARTE |
|
Klasa IVA |
4 |
Klasa IVB |
4 |
Klasa IVC |
4 |
Klasa IVD |
6 |
Klasa IVE |
6 |
Klasa IVF |
3 |
Halloween to zwyczaj, który pochodzi z tradycji Celtów i jest obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych. Celtowie na długo przed początkiem naszej ery zamieszkiwali dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji. Halloween pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów.
Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku, według ich kalendarza – 31 października, duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Duchy tych, co odeszli, przybywały wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia.
Wieczorami na wzgórzach palono ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Aby odegnać złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła (zabierano światło złym duchom), żeby nie mogły się ogrzać i wracały, skąd przyszły.
31 października uczniowie klas Vb, Vc i VIa przygotowali krótkie przedstawienie, mające na celu zapoznanie z historią i tradycją popularnego dziś święta Halloween.
W "Niesamowitym Konkursie Gumballa. Gazetka szkolna" brało udział 113 gazetek, w tym nasza. Zakwalifikowaliśmy się do finałowej grupy 22 szkół ocenianych przez jury, które wybrało 3 zwycięzców. Trochę szkoda, że nie znaleźliśmy się wśród nich, ale i tak jesteśmy bardzo dumni z naszego udziału w tym konkursie. Dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali!!!
31 X 2014r. , w przeddzień dnia Wszystkich Świętych, uczniowie klasy VE, w imieniu całej społeczności szkolnej, wraz z Panią Dyrektor i Księdzem Tomaszem, udali się na błoński cmentarz, gdzie złożyli wiązankę i zapalili symboliczny znicz na grobie byłego dyrektora szkoły, Pana Józefa Niemstaka. Pan Niemstak stał na czele naszej placówki nieprzerwanie od 1931 do 1970 roku, a więc przez 39 lat! Uczył także języka polskiego. Zmarł w 1975 roku. Jego grób znajduje się w pobliżu mogił żołnierzy, łatwo więc można go odnaleźć. Pamiętajmy o Nim nie tylko 1 listopada.
III etap konkursu "Globalna Klasa" za nami! Polegał na prezentacji wybranego pozaeuropejskiego owocu lub warzywa. Jury znowu miało twardy orzech do zgryzienia - przygotowane prezentacje - zarówno papierowe, jak multimedialne - były bardzo ciekawe i starannie przygotowane. Można się z nich wiele dowiedzieć, np. o ananasach, mango, pomidorach, papryce, ryżu, kokosach, kukurydzy, mango, granatach, karamboli...
Prace były tak dobre, że członkowie jury zdecydowali, iż wszystkie klasy, które dostarczyły prezentacje, otrzymują po 5 punktów.
Na specjalne wyróżnienie zasługuje klasa IVC, której uczniowie przygotowali nie tylko prezentacje multimedialne i papierowe kilku owoców, ale także bardzo ciekawy filmik o ryżu, nagrany przez 4 chłopców z tej klasy. BRAWO! Otrzymujecie za inwencję dodatkowy punkt.
IV etap konkursu - prezentacja stroju lub tańca nawiązującego o wybranego kontynentu/kraju pozaeuropejskiego - odbędzie się w czwartek 6 XI 2014r.
Dziękujemy FIRMIE POLTRAF sp. z o.o. z siedzibą w Błoniu przy ulicy Stefana Batorego 4 i osobiście Pani Agnieszce Jaworskiej za obdarowanie wszystkich naszych pierwszoklasistów opaskami odblaskowymi. Pamiętajmy, że nosząc chociażby mały odblask, np. na ręku, sprawimy, że jesteśmy szybciej dostrzegani na drodze. Służy to więc naszemu bezpieczeństwu.
Z wielką ulgą i ogromną radością informuję, że długi okres oczekiwania na szafki mamy już za sobą. Ich producent wreszcie w pełni zrealizował złożone zamówienie. Składając je, nie spodziewaliśmy się, że okres oczekiwania może być tak długi, zwłaszcza że zobowiązywano się do dostawy najpóźniej na początek września.
Serdecznie przepraszam za 2-miesięczne utrudnienia. Rodzicom dziękuję za wsparcie i zrozumienie, a dzieciom życzę radości z korzystania z nowych, kolorowych szafek. Równocześnie przypominam, że wszystkich uczniów obowiązuje „Regulamin korzystania z szatni”. Proszę o stosowania się do zawartych w nim postanowień. Przypominam też, że od tej chwili bezwzględnie wymagana jest zmiana obuwia!
Dyrektor szkoły
Aldona Cyranowicz
Zaproponowana uczniom nowa forma zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na zajęcia uczęszcza obecnie 11 osób. Na spotkaniach omawialiśmy niezbędne informacje potrzebne podczas kręcenia filmów, zdobywając w ten sposób wiedzę teoretyczną. Wiemy już co to jest plan i perspektywa, znamy rodzaje planów filmowych. Podczas ćwiczeń praktycznych staraliśmy się używać różnych dystansów i rodzajów planów. Kręciliśmy filmiki z własnym udziałem i byliśmy obecni na dwóch ważnych szkolnych uroczystościach. Nagrany przez nas materiał video importowaliśmy do oprogramowania, wybieraliśmy najlepsze ujęcia, próbując je wstępnie edytować i montować z nich krótkie filmy. Stosowaliśmy wybrane efekty i przejścia, dodawaliśmy napisy. Cały czas przygotowujemy się do nagrywania wiadomości Korczak TV, czekając na niezbędny do tego sprzęt i oprogramowanie. Lista osób należących do naszej ekipy nie jest zamknięta.
Serdecznie zapraszamy
Edyta Kurlej i członkowie naszej ekipy
Aniaa Lipowska, Natalka Masłowska, Julka Twardowska, Laura Łukiewicz, Ala Pływaczewska, Kuba
Bińkowski, Maciek Fronc, Jasiek Pływaczewski, Kuba Berger, Igor Siedlecki, Jurek Worch
Dnia 27 X 2014 odbył się , zorganizowany przez Panie Marzenę Zaczyńską i Beatę Kynczew konkurs logopedyczny "Mały Demostenes" (szczegóły w Zakładce "Kącik Logopedy").
Oto laureaci konkursu:
I miejsce – Mateusz Kobierecki, kl.3c
II miejsce – Natalia Wiśniewska, kl. 3c
III miejsce – Sandra Majowska, kl. 4d
Wyróżnienia otrzymali Kacper Ćwiek z kl.3c i Dominik Rytel z kl.4d.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie , a zwycięzcom gratulujemy!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE LITEROWANIA Z JĘZYKA AGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS 4-6
ENGLISH SPELLING
Konkurs odbędzie się 21 listopada 2014 i polega na przeliterowaniu po angielsku oraz przetłumaczeniu na język polski słów wylosowanych przez uczestnika.
Chętni uczniowie otrzymają listę wyrazów, których znajomość będzie obowiązywała na konkursie.
Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie proszeni są o kontakt z p. O. Stojanowską oraz p. J. Zaczyńskiej.
Europejski Dzień Języków (European Day of Languages) jest obchodzony 26 września. Z tej okazji w całej Europie organizowane są różne wydarzenia: imprezy dla dzieci i dorosłych, specjalne programy radiowe i telewizyjne oraz konkursy. W tym roku nasza szkoła również postanowiła dołączyć do obchodów tego dnia. Od pierwszego tygodnia września uczniowie własnoręcznie przygotowywali kartki z pozdrowieniami w języku polskim, angielskim i niemieckim, które zostały wysłane do dzieci ze szkół w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Litwie i Czechach. Oczywiście nasi uczniowie również otrzymali ręcznie wykonane kartki, których czytanie sprawiło im ogromną przyjemność. Miłą niespodziankę sprawili nam znajomi z Barcelony, którzy oprócz kartek przesłali nam droga mailową swoje zdjęcia klasowe.
26 września uczniowie z klas 4b, 5c, 6a i 6c przygotowali krótkie przedstawienie, które w formie żartobliwych skeczy pokazało, dlaczego warto uczyć się języków obcych i w jakich sytuacjach ich znajomość może okazać się przydatna. Mamy nadzieję, że teraz żaden uczeń z naszej szkoły nie będzie miał wątpliwości, w jakim celu uczy się języków obcych.
Przypominamy, że 28-29 X 2014r. to tzw. "dni otwarte".
28 X 2014 godz. 17.00 - 19.00 - dzień otwarty dla Rodziców klas I-III
29 X 2014 godz. 17.00 - 19.00 - dzień otwarty dla Rodziców klas IV-VI
ZAPRASZAMY!
24 października odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie „Zabawy z poezją”. Gościliśmy panią Hannę Niewiadomską, autorkę książek dla dzieci wydawanych pod tytułem „Bajczytanki Pani Hanki”. Pisarka spotkała się w naszej nowej czytelni z dziećmi z klas I-IV. Czytała im „Bajczytanki”, opowiadała, jak się pisze wiersze, skąd ona sama czerpie pomysły na ich napisanie oraz jak to się dalej dzieje, że wiersz powstaje. Przedstawiała im korzyści płynące z sięgania po książkę. Dzieci poznawały budowę wiersza, terminy z nim związane takie jak: rym, rytm, zwrotka oraz szukały różnic miedzy opowiadaniem, wierszem i piosenką. Pomagały pisarce dokończyć pisanie rozpoczętego wiersza, wyszukując rymujące się wyrazy oraz wspólnie zastanawiając się nad jego tytułem. Oczywiście wszystko to odbywało się podczas swobodnej rozmowy i zadawanych pytań.
Pani Hanna Niewiadomska, jak sama powiedziała, własnym przykładem udowadnia, że każdy może pisać wiersze. Jeżeli ktoś chciałby przesłać jej swoje poetyckie próby, może tego dokonać poprzez stronę internetową: www.bajczytanki.pl, a ona zawsze odpowie, doradzi i wesprze. My, w naszej bibliotece szkolnej, również na Was czekamy i zapraszamy do wspólnego z nami przeżywania literackich przygód.
Zakończył się II etap konkursu "Globalna Klasa" .Trzeba było napisać wierszyki, hasła dotyczące świadomej konsupcji.Ocena prac okazała się wyjątkowo trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie były bardzo pomysłowe i przemawiające. Poniżej wyniki, jakie osiagnęły poszczególne klasy. Jak widać,są bardzo wyrównane. Gratulujemy!
Klasa |
Wynik |
Klasa |
Wynik |
Klasa |
Wynik |
IVA |
4 |
VA |
5 |
VIA |
4 |
IVB |
5 |
VB |
4 |
VIB |
5 |
IVC |
5 |
VC |
5 |
VIC |
4 |
IVD |
- |
VD |
5 |
VID |
4 |
IVE |
5 |
VE |
4 |
VIE |
5 |
IVF |
4 |
|
W zorganizowanym przez Centrum Kultury w Błoniu konkursie na ilustracje do baśni Hansa Christiana Andersena nasi uczniowie spisali się na medal. Aż 17 osób zdobyło nagrody!
Wśród klas I-III:
I miejsce - Dominika Koronowska
II miejsce - Oliwia Szczapa
III miejsce - Lena Twardowska
Wyróżnienia: Mateusz Kobierecki, Franek Dąbrowski, Natalia Frąc, Wojtek Mass, Patryk Goliszewski.
Wśród klas IV-VI:
III miejsce - Jakub Berger, Laura Łukiewicz
Wyróżnienia: Karolina Dziuba-Salamucha, Kinga Łukiewicz, Julia Twardowska, Joanna Gawart, Agata Chmielewska, Łukasz Trzaskoma
CO W LESIE SŁYCHAĆ I WIDAĆ?
W czwartek 16 października uczniowie klasy 3b i 3c ze swoimi nauczycielkami pojechali na wycieczkę do Granicy. Tam odbyli niezwykłą lekcję na temat warstw lasu, prowadzoną przez przewodników Muzeum Puszczy Kampinoskiej.
Podczas zabaw ruchowych w lesie dzieci utrwalały nazwy roślin i zwierząt zamieszkujących poszczególne warstwy lasu, mogły poznać zadziwiające zwyczaje nietoperzy, sójek, dzików, jeża i łosia – króla Parku, a przytulając się do drzewa, poczuć wyciszające właściwości przyrody.
Uczniowie zwiedzili Muzeum Puszczy Kampinoskiej, gdzie dowiadywali się kolejnych ciekawostek o życiu leśnych zwierząt (czy wiecie, że to kruk, a nie sowa jest najmądrzejszym ptakiem lasu?).
Na zakończenie lekcji dzieci miały niespodziankę – spotkały się z p. Adamem Olszewskim, który pokazał im, jak działa stacja meteorologiczna.
To była bardzo udana wycieczka.
Fotoreportaż w Galerii.
Wystartowaliśmy w "Niesamowitym konkursie Gumballa.Gazetka szkolna"!
Mini - gazetka SP2 "NASZE SPRAWY I SPRAWKI" dostępna jest już na stronie
http://gazetkaszkolna.cartoonnetwork.pl/gallery
Głosowanie rozpoczyna się 21 października o godz. 00:01 i trwa do 26
października do 23:59.
Spośród gazetek, które zostaną najlepiej ocenione przez internautów
komisja konkursowa wybierze trzy, które zdobędą nagrody dla autorów
prac i dla szkoły.
Liczymy na Wasze głosy!
Powstająca Szkolna Telewizja Internetowa ma już swoją nazwę - KORCZAK TV. Uczniowie zaangażowani w jej tworzenie pod opieką Pani Kurlej odbyli już kilka spotkań i sprawdzili się w roli fotoreporterów (podczas II Dwójkowego Dnia Integracji). Niecierpliwie czekamy na pierwszy program KORCZAK TV!
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu |
E-mail szkoły: | sp2@blonie.pl |
Informacja e-mail: | sp2@blonie.pl |
Telefon: | 22 7253260; adres do e-Doręczeń: AE:PL-35874-66299-JJRRI-25 |
Adres szkoły: | ul. Narutowicza 21; 05-870 Błonie Poland |