21 listopada obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i POZDROWIEŃ.
Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Uśmiech, miłe słowo potrafią zdziałać cuda. Szczególnie obecnie ta pozytywna energia jest nam bardzo potrzebna.
Uczestnicy akcji „Tydzień Pozdrowień i Życzeń” wywołali uśmeich na wielu twarzy.
Wystarczyło kilka prostych kroków:
- założenie czegoś ŻÓŁTEGO: koszulki, sukienki, bluzki…;
- Dodanie życzenia lub pozdrowienia;
Przesłane serdeczności zostały przekazane za pomocą szkolnych mediów.
Szkolny Klub Wolontariatu
04, 08 i 11.12.20 r. od godz. 16 do godz. 18 zapraszamy Rodziców/Uczniów klas V-VIII oraz ubiegłorocznych Absolwentów po odbiór stypendium naukowego/sportowego. Wchodzimy do szkoły głównym wejściem, zachowując reżim sanitarny (maseczki, dezynfekcja rąk, przychodzą do szkoły tylko osoby zdrowe). Uczniowie powinni mieć ze sobą legitymację szkolną oraz upoważnienie podpisane przez rodziców (w załączniku), rodzice dowód tożsamości. Ze względu na trudną sytuację spowodowaną pandemią prosimy o trzymanie się ustalonych terminów.
W ramach projektu „Wielcy Zapomniani – Przywracanie Pamięci” (Program „Dzieci Kapitana Nemo” Fundacji BGK) odbyło się głosowanie uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy oddali swoje głosy na bohaterów, których dokonania zrobiły na nich największe wrażenie.
Głosować można było na postacie, których prezentacje przygotowali uczniowie poszczególnych klas. To ich „wizytówki”:
Arctowski Henryk - podróżnik, geofizyk i geograf, wybitny znawca krain polarnych, pionier badań wpływu aktywności Słońca na zmiany pogody i klimatu, jego nazwiskiem nazwana została stacja antarktyczna PAN na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, o której powstaniu marzył.
Beniowski Maurycy - uczestnik Konfederacji Barskiej, podróżnik, zesłaniec, żołnierz, obwołany przez krajowców królem Madagaskaru.
Cierplitowski Antoni - znany jako Antoine, jeden z najsłynniejszych fryzjerów XXw., rozpoczął modę na krótkie włosy u kobiet, czesał królowe i najsłynniejsze artystki swoich czasów m.in. Marlenę Dietrich i Gretę Garbo.
Czerski Jan - za udział w powstaniu styczniowym zesłany na Syberię, gdzie stał się jednym z najwybitniejszych jej badaczy, szczególnie wsławił się badaniami geologicznymi nad Bajkałem.
Domeyko Ignacy - jeden z przyjaciół A.Mickiewicza, uczestnik powstania listopadowego, geolog, mineralog i inżynier górnictwa, badacz Chile, nazywany "ojcem" geologii chilijskiej.
Dybowski Benedykt - przyrodnik, podróżnik, odkrywca i lekarz, badacz Bajkału, Dalekiego Wschodu i Kamczatki, gdzie trafił jako zesłaniec po powstaniu styczniowym.
Hofmann Józef - wybitny pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca; opatentował ponad 70 wynalazków, m.in. wycieraczki do samochodów i spinacze biurowe.
Malinowski Ernest - uczestnik powstania listopadowego, inżynier drogowy i kolejowy; jednym z jego dzieł, uważanym w XIXw. za cud techniki, jest najwyżej położona linia kolejowa świata w peruwiańskich Andach, bohater narodowy Peru.
Modrzejewski Rudolf - syn aktorki Heleny Modrzejewski, budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących, zbudował prawie 40 mostów na największych rzekach Ameryki Północnej.
Nowak Kazimierz - polski podróżnik, korespondent i fotograf, pionier polskiego reportażu, który w latach 1931–1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem.
Patek Antoni - pionier przemysłowej produkcji zegarków, założyciel firmy Patek, pierwszej firmy w historii produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie, działacz polityczny Wielkiej Emigracji.
Piłsudski Bronisław - starszy brat Józefa Piłsudskiego, zesłaniec, etnograf, zajmujący się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, który obserwował na Sachalinie, a później na wyspie Hokkaido.
Rotblat Józef - polski fizyk żydowskiego pochodzenia, radiobiolog, współtwórca pierwszej bomby atomowej, współzałożyciel międzynarodowego ruchu uczonych działających na rzecz rozbrojenia nuklearnego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1995).
Sieroszewski Wacław - pisarz, zesłaniec na Syberię, podróżnik, badacz, etnograf Syberii i działacz niepodległościowy, Kawaler Krzyża Virtuti Militari, poseł i senator IV kadencji w II RP.
Strzelecki Edmund - podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty prócz Antarktydy; podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu, a jego najwyższy szczyt nazwał Górą Kościuszki.
Wierzbicki Feliks Paweł - uczestnik powstania listopadowego, lekarz, podróżnik, pisarz, autor pierwszego opisu Kalifornii w języku angielskim. To też "Przewodnik po krainach złota" - prawdziwa skarbnica wiedzy dla niedoświadczonych poszukiwaczy tego cennego kruszcu.
W głosowaniu wzięło udział 162 uczniów, 40 nauczycieli i 134 rodziców; łącznie 336 osób.
Wśród uczniów największym uznaniem cieszył się Henryk Arctowski, zaraz za nim uklasowali się: Kazimierz Nowak, Edmund Strzelecki i Bronisław Piłsudski.
Nauczyciele najwięcej głosów oddali na Edmunda Strzeleckiego, II miejsce przyznali Antoniemu Patkowi, a III Rudolfowi Modrzejewskiemu.
Rodzice zdecydowaną większość głosów oddali na Bronisława Piłsudskiego, ich uznanie zdobył także Antoni Cierplitowski. Kolejnych 5 bohaterów (Henryk Arctowski, Józef Hofmann, Antoni Patek, Edmund Strzelecki, Kazimierz Nowak) uzyskało zbliżoną liczbę głosów 19-21.
Łączne zestawienie oddanych głosów wskazało, że „zwycięzcą” naszego głosowania został Bronisław Piłsudski. Na II miejscu uklasował się Edmund Strzelecki, a na III – Henryk Arctowski. Dużą liczbę głosów zdobyli również kolejno: Kazimierz Nowak, Antoni Cierplitowski i Józef Hofmann.
Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu.
Na Librusie Rodzice otrzymali wiadomość pt. "Głosowanie" z zaproszeniem do udziału w Projekcie "Wielcy Zapomniani - Przywracanie Pamięci" realizowanym w szkole.
BARDZO WAŻNY jest Państwa udział w tej inicjatywę, w którą włączyły się WSZYSTKIE KLASY 4-8. LINK do ankiety aktywny będzie do czwartku 26.11.2020r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt "Wielcy zapomniani - przywracanie pamięci".
W ramach projektu "Wielcy zapomniani - przywracanie pamięci" realizowanego w ramach Programu "Dzieci Kapitana Nemo" Fundacji BGK uczniowie klas IV-VIII przygotowywali prezentacje (plastyczne i multimedialne/filmowe) oraz ulotki na temat wylosowanych bohaterów - mało znanych polskich podróżników i odkrywców.
Michał Oczkoś SP klasa 6D Gratulacje! Zostałeś zakwalifikowany do II etapu InstaLogik na podstawie klasyfikacji ogólnopolskiej. Zdobyte punkty: 200 z 200 możliwych. Karol Gruszczyński SP klasa 7C Gratulacje! Zostałeś zakwalifikowany do II etapu InstaLogik na podstawie klasyfikacji ogólnopolskiej. Zdobyte punkty: 275 z 300 możliwych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu po raz kolejny wzięli udział w zbiórce karmy dla schroniska w Milanówku. Akcja wsparcia bezdomnych zwierząt organizowana jest corocznie przez świetlicę szkolną i cieszy się niesłabnącą popularnością.
W tym roku chętni uczniowie mogli przynosić pożywienie i akcesoria dla zwierząt od 5 października do 6 listopada br. Wolontariusze pozostawiali przyniesione dary w specjalnie przygotowanym na tę okazję pudełku, które znajdowało się w sali świetlicowej. Sukcesywnie było ono wypełniane przez poszczególnych uczniów różnorodnym asortymentem. Zainteresowanie akcją było duże i w paczce dla bezdomnych zwierząt znalazła się zarówno sucha karma dla psów i kotów, puszki z mokrym jedzeniem, przysmaki dla czworonogów, a także miski i obroże.
Zebrane dary zostały przekazane 11 listopada br. do przytuliska. Wraz z panią Moniką Orzechowską schronisko w Milanówku odwiedzili uczniowie: Gabrysia Kępka z klasy 7a, Bartek Kochański i Rafał Orzechowski z klasy 6a. Osoby pracujące na co dzień w schronisku, podkreśliły, że każda pomoc jest na wagę złota i bardzo podziękowały reprezentacji za wkład wszystkich wolontariuszy. Docenili również empatię uczniów oraz sumienność w rokrocznym prowadzeniu akcji.
W tym miejscu trzeba nadmienić, że wspomniana zbiórka była zwieńczeniem cyklu zajęć realizowanych przez wychowawców świetlicy dla uczniów klas I-III pod hasłem „Czworonożni przyjaciela – nasi bracia mniejsi”. Podejmowana tematyka zajęć miała na celu uwrażliwić dzieci na los porzucanych zwierząt, poszerzyć wiedzę najmłodszych o potrzebach milusińskich oraz nauczyć uczniów, na czym polega odpowiedzialna opieka nad braćmi mniejszymi, jak zwykł mówić św. Franciszek z Asyżu.
Świetliczaki brały udział w rozmowach o zwierzętach domowych, dowiedziały się w jaki sposób należy opiekować się nimi, dokąd trafiają pupile bez domów oraz jaką pracę wykonują weterynarze. Była to również doskonała okazja do zapoznania najmłodszych z tekstami kultury, które odnosiły się do tematu. Dzieci wykonywały rysunki czworonożnych przyjaciół, które ozdobiły plakaty informujące o zbiórce karmy w ramach „Akcji psiaki”.
Choć Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, to ważne aby uczyć najmłodszych empatii, szacunku dla naszych braci mniejszych i brania odpowiedzialności za nie na co dzień. Może wśród uczniów SP 2 w Błoniu znajdą się wolontariusze, którzy pomogą w opiece nad zwierzętami? Wspierać czworonożnych pupili można przecież choćby wyprowadzając psa czy kota sąsiadów na spacer. Pomoc ta będzie nieodzowna w czasie trwającej pandemii.
Z radością informujemy, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki zakwalifikował się Szymon Siemiak z klasy VIIIC, a do II etapu Konkursu Języka Angielskiego zakwalifikowała się Maja Paradowskaz VIIIA. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie: 25 XI (matematyka) i 1 XII (język angielski).
Przypominamy, że 16 XI o godz. 9.00 odbędzie się I etap Konkursu Historycznego. W konkursie mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe, nieprzebywające na kwarantannie; obowiązuje rezim sanitarny (maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).
Od poniedziałku 9 XI 2020r. wszystkie zajęcia lekcyjne/terapeutyczne dla klas I-VIII odbywają się online na platformie Teams.
Poszczególne zajęcia rozpoczynają się zgodnie z harmonogramem funkcjonującym podczas pracy stacjonarnej, to jest:
1. godz. - 8.00;
2. godz. - 8.55
3. godz. - 9.50
4. godz. - 10.45
5. godz. - 11.40
6. godz. - 12.40
7. godz. - 13.35
8. godz. - 14.30
9. godz. - 15.25
10. godz. - 16.10
Wszystkie zajęcia odbywają się w liczbie obowiązującej w danej klasie, poza wychowaniem fizycznym w klasach IV-VIII (były 4 godziny, są 2).
Jednostka lekcyjna (poza językiem polskim, matematyką, językiem angielskim w klasach IV-VIII) trwa 30 minut. Pozostałe 15 minut lekcji nauczyciel jest do dyspozycji uczniów, na przykład może odpowiedzieć na pytania dziecku/dzieciom, które mają jakieś wątpliwości, pytania itp.
Lekcje języka polskiego, matematyki, języka angielskiego (egzaminacyjne) trwają 40-45 minut, przy czym - jeśli uda się zakończyć lekcję po 40 minutach, 5 minut pozostaje na pytania/wątpliwości uczniów.
W sytuacji, gdy ze względów technicznych lekcje online nie mogą się odbyć, nauczyciel ma obowiązek przesłać dzieciom materiały z lekcji, a na następnych zajęciach odpowiedzieć na wszystkie ich wątpliwości.
„Oktoberfest w oczach ucznia” – rozstrzygnięty!!! W środę 21 października Komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs plastyczny „Oktoberfest w oczach ucznia”. Spośród wszystkich prac uczniów klas IV-VIII wyłoniono 10 najlepszych prac, których autorzy zostaną uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami, które ufundowała Rada Rodziców – za co serdecznie jak zawsze dziękujemy Nagrody i dyplomy w konkursie otrzymują: Lena Wasilewska kl. V a Matylda Podyma kl. V a Konrad Nowicki kl. VII d Rafał Orzechowski kl. VI a Lena Orłowska kl. VII a Szymon Mieszczyński kl. VII a Weronika Lichman kl. VII d Oliwia Paduchowska kl. VIII a Maja Szynal kl. VIII a Anna Moszczyńska kl.VIII a Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Termin wręczenia nagród zostanie podany w późniejszym terminie.
1 listopada od kilku lat wolontariusze z SP2 spędzali na błońskim cmentarzu, kwestując na rzecz renowacji starych nagrobków. W ubiegłym roku wraz z inicjatorami kwesty - błońskim Klubem Seniora, kierowanym przez Panią Irenę Waśniewską - zbieraliśmy fundusze na nowy pomnik dla Józefa Niemstaka, wieloletniego dyrektora SP2 (stał na czele szkoły od 1931 do 1970r., potem jeszcze kilka lat pracował jako polonista), Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej, człowieka wielce zasłużonego dla Błonia. Dodatkowo na ten cel przeznaczyliśmy środki ze sprzedaży książki "Ocalić od zapomnienia - dzieje Szkoły Podstawowej NR 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. J.Korczaka w Błoniu" autorstwa Aldony Cyranowicz.
W październiku wykonany został nowy, piękny pomnik. Serdecznie dziękujemy Pani I. Waśniewskiej, Księdzu Proboszczowi T. Gałeckiemu i wykonawcy nagrobka za zaangażowanie w jego przygotowanie. Gorące podziękowania kierujemy też wobec wszystkich osób, które brały udział w ubiegłorocznej kweście i które zakupiły książkę o historii "Dwójki". Wspólnymi siłami udało nam się zrealizować cel, do którego dążyliśmy od kilku lat.
Niestety, w tym roku z powodu pandemii nie możemy wziąć udziału w kolejnej kweście. Pamiętajmy jednak i to nie tylko 1 listopada, że "Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie". Jeśli będziemy na błońskim cmentarzu, przystańmy przy grobie Józefa Niemstaka, zatrzymajmy się przy mogiłach innych nauczycieli, pracowników, uczniów SP2, którzy odeszli od nas na zawsze. Dopóki będziemy ich wspominać, pozostaną żywi, mimo że nie ma ich już wśród nas.
Poprzez Librusa przkazano przypomnienie, że w trzy listopadowe dni będą wolne od zajęć lekcyjnych zalnych (4-8) i stacjonarnych (1-3).
Od 26 X 2020r. uczniowie klas IV-VIII będą mieli zajęcia zdalnie, online (tak jak w ubiegłym roku szkolnym, z wykorzystaniem platformy Teams). Zajęcia odbywać się będą zgodnie z obowiązującym od września planem. Dzieci z klas I-III przychodzą do szkoły i mają wszystkie zaplanowane zajęcia (w tym terapeutyczne i projektowe), według planu Szczegóły podane zostały w dzienniku elektronicznym Librus. Tam też pojawiać się będą kolejne ważne komunikaty. Prosimy o częste zaglądanie. DAMY RADĘ!
Drodzy Uczniowie klas IV-VIII!
Decyzją władz RP od poniedziałku klasy IV-VIII (na razie do 8XI) przechodzą w tryb nauki zdalnej. Co to dla Was oznacza?
Od poniedziałku nie przychodzicie do szkoły.To nie są jednak kolejne wakacje! Będziecie - podobnie jak w II semestrze poprzedniego roku - uczestniczyć w lekcjach, pozostając w domu. Decyzją władz pomiędzy godziną 8.00-16.00 nie możecie sami wychodzić poza miejsce zamieszkania.Pozostawiamy obecny plan zajęć, co oznacza, że będziecie mieć zajęcia online na Platformie TEAMS, zgodnie z planem swoich lekcji (dotyczy wszystkich zajęć lekcyjnych/terapeutycznych/rewalidacyjnych). Posługujemy się tymi samymi loginami, co w ubiegłym roku szkolnym. Wszystkie zajęcia trwać będą po 45 minut, po każdej lekcji będzie 10 minut przerwy. Materiały z zajęć (jeśli będzie taka potrzeba) nauczyciel będzie Wam przekazywał na platformie TEAMS. Prace domowe zamieszczane będą w Librusie, w zakładce Zadania domowe, wykonane prace będziecie odsyłać tą samą drogą. Zajęcia z projektu unijnego zostają na 2 tygodnie zawieszone; jeśli nauczanie zdalne zostanie przedłużone, będą realizowane online.
Znowu znaleźliśmy się w sytuacji trudnej, ale jestem przekonana, że wspólnymi siłami damy radę. Proszę Was o punktualne logowanie się na platformie, aktywny udział w zajęciach, systematyczne odrabianie/odsyłanie prac domowych. Nauczanie zdalne jest zdecydowanie trudniejsze od tradycyjnego, wymaga od Was dużego zdyscyplinowania i motywacji, a także uczciwości. Bardzo proszę, abyście pracowali samodzielnie, właściwie zachowywali się podczas zajęć online i słuchali wszystkich poleceń nauczycieli. Przypominam też, że Wasze zachowanie podczas edukacji zdalnej brane będzie pod uwagę przy wystawianiu oceny semestralnej/rocznej.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, życząc przede wszystkim dużo zdrowia.
Aldona Cyranowicz
W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole nauczyciele języka niemieckiego zorganizowali dyktando. Z radością informujemy, że: I miejsce na poziomie klas VIII wywalczyła Maja Paradowska z klasy VIII a Na poziomie klas VII najlepszymi okazali się: I miejsce - Artur Szambelan kl. VII c II miejsce - Oliwia Czubak kl. VII b III miejsce - Maria Piotrowska kl. VII d Wyróżnienie- Lena Orłowska kl. VII a Serdecznie gratulujemy wygranym! O terminie wręczenia dyplomów i nagród będziemy informowali w późniejszym terminie.
Podajemy ponownie (dla tych, którzy zapomnieli) instrukcję dołączania do wideolekcji.
Uwaga, wszyscy uczniowie! Macie niespotykaną okazję pobicia rekordu w czytaniu na międzynarodową skalę! Jak to zrobić? W czwartek 22 października uczniowie przynoszą do szkoły swoją ulubioną książkę i czytają ją na każdej przerwie. Uczniom klas I – III wybraną książkę mogą czytać wychowawcy.To międzynarodowe wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta Dzieciom. Nasza akcja będzie nagrywana i fotografowana. Najgorliwszych czytelników czeka nagroda niespodzianka.
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu |
E-mail szkoły: | sp2@blonie.pl |
Informacja e-mail: | sp2@blonie.pl |
Telefon: | 22 7253260; adres do e-Doręczeń: AE:PL-35874-66299-JJRRI-25 |
Adres szkoły: | ul. Narutowicza 21; 05-870 Błonie Poland |